Czym są sieci komputerowe?

Często możemy spotkać się z określeniem sieci komputerowej. Dla osoby nie posiadającej wykształcenia informatycznego nie zawsze może być to zrozumiałe, podobnie jak zasady na jakich funkcjonuje internet.
Komputery dzięki kartom sieciowym uzyskują połączenie z urządzeniami sieciowymi, takimi jak routery, huby czy serwery grupy. Te urządzenia z kolei również połączone są ze sobą w sieć, w których główną rolę odgrywa grupowy serwer, rozdzielający łącze internetowe na mniejsze sieci. Takie serwery znajdujące się na całym świecie są ze sobą połączone, dzięki czemu mamy dostęp do każdego opublikowanego zasobu.
To oczywiście bardzo uproszczony obraz sieci komputerowej – istnieje co najmniej kilka modeli, w jakich połączone są różne komputery w jedną sieć. Najpopularniejsza i najwydajniejsza jest tzw. topologia gwiazdy, jednak jeszcze wiele lat temu najczęściej spotykany był tzw. ring, gdzie przy czterech komputerach numer 1 był połączony kablem z numerem 2 i 4, numer 2 z numerami 1 i 3 i tak dalej. Główną wadą tej sieci było to, że gdy jeden komputer odmówił posłuszeństwa, pojawiały się spore problemy z łącznością.

TrackBack URI | RSS feed for comments on this post


Leave a reply